Duyurular

...

Springer Nature - TÜBİTAK ULAKBİM Açık Erişim Anlaşması Webinarı

TÜBİTAK ULAKBİM ve Springer Nature Yayınevi arasında gerçekleşen açık erişim makale yayımlama anlaşması kapsamı hakkında bilgilerin verileceği bir webinar düzenlenecektir. Yayıncı tarafından düzenlenen webinar tüm üniversitelere açık olacaktır. Aşağıda bilgilerini bulabileceğiniz webinara tüm araştırmacılarımız davetlidir:

“Springer Nature-TÜBİTAK ULAKBİM Açık Erişim Anlaşması Webinarı”

Springer Nature ve TÜBİTAK ULAKBIM arasında imzalanan ‘Dönüşüm Anlaşması’ (Transformative Agreement, TA) 01 Ocak 2024 itibari ile aktif hale gelmiştir. Springer Nature ile TÜBİTAK arasındaki dönüşüm anlaşmasına (TA) 200'den fazla kurum dahil edilmiştir. Bu anlaşma, EKUAL üyesi kurumlara bağlı sorumlu yazarların makalelerini Springer Nature'ın hibrit dergi portföyünde ücretleri karşılanarak açık erişim yayımlamaya hak kazandığı anlamına geliyor. Ayrıca, bu anlaşma ile ilgili kurumların araştımacıları; Springer, Adis, Palgrave, Academic Journals ve Nature portföyündeki dergilerin içeriğine de erişim sağlayabilecektir.

Webinar Hakkında;

TÜBİTAK ULAKBİM ve Springer Nature Dönüşüm Anlaşması webinarına davetlisiniz! TÜBİTAK ULAKBİM anlaşmasının tanıtıldığı bu webinarda; anlaşmaya hangi kurumların katıldığı, yazar & makale tanımlama, yazarların başvuru sürecinden onay sürecine kadar takip etmesi gereken adımlar da dahil olmak üzere belirli başlıklara değinilecektir. Buna ek olarak yazarların makalelerini yazma süreçlerine yardımcı olmak adına; iyi bir makalenin nasıl yazılacağına ilişkin ipuçları ve püf noktaları da bu özel oturuma dahil edilecektir.

İçerik;

  • TÜBİTAK ULAKBIM dönüşüm anlaşmasına genel bakış
  • Seçim kriterleri ve anlaşmaya dahil olan yayın türleri
  • Başarılı bir makale yazmaya ilişkin ipuçları püf noktaları
  • Makalenizi açık erişimli yayınlamak için fon başvurusunda bulunma

Webinar Dili: Oturum ağırlıklı olarak Türkçe olacak ve birkaç bölüm İngilizce olarak ele alınacaktır.

Tarih: 04 Haziran 2024, Salı
Saat: 11.00 - 12.00 (TR Saati)
Kayıt Linki:
https://us06web.zoom.us/webinar/register/2117168885650/WN_l5Z5mc3oROC7LUpb1xoMCA (kayıt şart*)

* Zoom'da yapılması planlanan web seminerine katılmak için kayıt olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Kayıt olduğunuzda web seminerini takviminize ekleyebileceğiniz bir onay e-postası alacaksınız.